Awards

Faculty Awards | Research Awards | Teaching & Service Awards | Graduate Student Awards | Undergraduate Student Awards


Faculty Awards

Research Awards

Fellowships in National and International Professional Societies

W. Chameides, Fellow, American Geophysical Union, 1983

J. Curry, Fellow, American Meteorological Society, 1995

J. Curry, Fellow, American Geophysical Union, 2004

J. Curry, Fellow, American Association for the Advancement of Science, 2007

D. Davis, Fellow, American Geophysical Union, 2003

J. Dufek, Fellow, American Geophysical Union, 2012

J. Lynch-Stieglitz, Fellow, American Association for the Advancement of Science, 2015

P. Webster, President, American Geophysical Union, Atmospheric Sciences Section

P. Webster, Fellow, American Meteorological Society, 1984

P. Webster, Fellow, American Geophysical Union, 2000

P. Webster, Fellow, American Association for the Advancement of Science, 2005

P. Wine, Fellow, American Chemical Society, 2010

P. Wine, Fellow, International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC), 2014

P. Wine, Fellow, American Association for the Advancement of Science, 2015

Young Investigator and Early Career Awards

M. Bergin, Presidential Early Career Award for Science and Engineering, 1998

K. Cobb, NSF CAREER Award, 2007

K. Cobb, PECASE, 2008

J. Curry, NSF Presidential Young Investigator Award 1988 (Purdue University)

J. Dufek, NSF Career Award, 2011

J. Lynch-Stieglitz, NSF CAREER Award, 2000 (Columbia University)

A. Nenes, NSF CAREER Award, 2004

A. Nenes, NASA New Investigator Award, 2004

A. Newman, NSF CAREER Award, 2009

S. Ng, Early Career Award, Environmental Protection Agency, 2013

S. Ng, Health Effects Institute Walter A. Rosenblith New Investigator Award, 2014

S. Ng, NSF CAREER Award, 2016

Z. Peng, NSF Career Award, 2010

B. Schmidt, NAWA Early Career Fellow, 2012

M. Taillefert, NSF CAREER Award, 2002

M. Taillefert, Petroleum Research Fund Young Investigator Award, 2004

Y. Tang, Petroleum Research Fund Young Investigator Award, 2013

Awards from Professional Societies or National/Intl Agencies

M. Bergin, Kavli Chinese-American Frontiers of Science Fellow, National Academy of Sciences, 1999

M. Bergin, Kavli Indo-US Frontiers of Science Fellow, National Academy of Sciences, 2007

R. Black, National Champion, WxChallenge Collegiate Weather Forecasting Competition, 2008

R. Black, Overall Winner of WxChallenge.  Rob is the first person in the history of WxChallenge (since 2006) to be the cumulative top forecaster more than once;  1st Runner-Up among Faculty and Staff for Sandberg, CA;
Faculty and Staff Top Forecaster for Durango, CO, 2016

A. Bracco, Nicholas P. Fofonoff Award, American Meteorological Society, 2010

W. Chameides, Macelwane Medal, American Geophysicla Union, 1993

W. Chameides, Member, National Academy of Sciences, 1998

J. Curry, Advisory Council, Florida Hurricane Catastrophe Fund, 2010

D. Davis, NASA Group Achievement Award for Outstanding Performance inPEM-West A and B Field Studies, 1999

R. Dickinson, Member, National Academy of Engineering, 2002

J. Dufek, Hishashi Kuno Early Career Award, American Geophyisical Union, 2010

J. Dufek, George Walker Early Career Award, IUGG

J. Dufek, Macelwane Medal, American Geophysical Union, 2012

J. Dufek, Kavli Frontiers of Science Fellow, National Academy of Sciences, 2014

K. Ferrier, Kavli Frontiers of Science Fellow, National Academy of Sciences, 2012

K. Ferrier, Canadian Institute for Advanced research, Global Scholar, 2013

C. Huber, Paul Niggli Medal, Swiss Society of Mineralogy and Petrology, 2011

C. Huber, American Geophysical Union's Kuno Award, 2015

G. Huey, NASA Group Achievement Award, ARCTAS Field Campaign, 2010

M. Jelinek, Best Overall Faculty/Staff Catagory, WxChallenge Collegiate Weather Forecasting Competition 2010

H. Kim, Best PhD Thesis, Korean Meteorological Society, 2009

A. Nenes, Friedlander Award, American Association for Aerosol Research, 2005

A. Nenes, Houghton Award, American Meteorological Society, 2009

A. Nenes, NASA Group Achievement Award, ARCTAS Field Campaign, 2010

A. Nenes, Whitby Award, Americal Association of Aerosol Research, 2011

A. Nenes, Whitby Award, American Association of Aerosol Reserch, 2011

A. Nenes, Ascent Award, Atmospheric Sciences Section, American Geophysical Union 2012

A. Newman, Kavli Frontiers of Science Fellow, National Academy of Sciences, 2006

C. Paty, NASA Group Achievement Award, Cassini Plasma Spectrometer Team, 2010

Z. Peng, Charles Richter Early Career Award, Seismological Society of America, 2010

Z. Peng, Kavli Frontiers of Science Fellow, National Academy of Sciences, 2013

C. Reinhard, Alfred P. Sloan Fellowship, 2015

V. Toma, WxChallenge 1st Runner-Up among all forecasters for Fort Wayne, IN, 2016

P. Van Cappellen, André Dumont Medal, Geologica Belgica, 2007

Y. Wang, NASA Group Achievement Award, ARCTAS Field Campaign, 2010

R. Weber, Whitby Award, American Association for Aerosol Research, 2004

R. Weber, NASA Group Achievement Award, ARCTAS Field Campaign, 2010

R. Weber, AGU Ascent Award, 2015

P. Webster, Carl Gustav Rossby Award, American Meteorological Society, 2003

P. Webster, Adrian Gill Prize, Royal Meteorological Society, 2003

P. Webster, Mason Gold Medal, Royal Meteorological Society, 2012

P. Webster, Mason Award, Royal Meteorological Society, 2012

P. Webster, invited to Halley Lectures, 2015

P. Webster, AGU International Award, 2015

J. Wray, NASA Group Achievement Award: HiRISE Science Team, 2011

J. Wray, NASA Group Achievement Award: MSL SAM Science Team, 2013

Recognition from Georgia Tech (or other home institution)

R. Black, Sigma Xi Young Faculty Award, 1998

W. Chameides, Distinguished Professor, 2000

K. Cobb, Educational Partnership Award, 2007

K. Cobb, Sigma Xi Best Faculty Paper Award, 2013

J. Curry, Sigma Xi Outstanding Publication Award, 2006

J. Curry, Graetziner Moving School Forward Award, 2011

D. Davis, Sigma Xi Dissertation Advisor, 1987, 1998

D. Davis, Sigma Xi Best Scientific Paper, 1999

D. Davis, Sigma Xi Award for Sustained Research, 2002

E. Di Lorenzo, Sigma Xi Young Faculty Award, 2009

R. Dickinson, Georgia Power Endowed Chair, 2002-2008

R. Dickinson, Outstanding Faculty Research Author, 2006

J. Dufek, College of Science Blanchard-Millikan Faculty Fellowship, 2012

D. Hartley, Sigma Xi Award for Best Paper, 1998

D. Hartley, COS Faculty Mentor Award, 2012

D. Hartley, Outstanding Undergraduate Academic Advising Award, 2016

E. Ingall, Sigma Xi Outstanding Publication Award, 2009

J. Kostka, Georgia Power Professor of Excellence, 2013

J. Kostka, 2014 College of Sciences Faculty Mentor Award, 2015

S. Liu, Georgia Power Professor of Escellence, 2013

A. Nenes, Blanchard-Milliken Junior Faculty Fellow, 2004

A. Nenes, Sigma Xi Young Faculty Award, 2007

A. Nenes, Outstanding Faculty Research Author Award, 2012

A. Nenes, Faces of Inclusive Excellence, 2015

A. Nenes, Faces of Inclusive Excellence, Georgia Institute of Technology, 2015

S. Ng, Sigma Xi Young Faculty Award, 2016

S. Simon, Heinrich Bussing Award for Excellence as a Junior Scienctist (University of Braunschweig, Germany), 2010

P. Van Capellen, Sigma Xi Young Faculty Award, 1996

R. Weber, Cullen-Peck Faculty Fellow Award, 2007

P. Webster, Sigma Xi Outstanding Publication Award, 2006

P. Webster, Sigma Xi Outstanding Faculty Research Author Award, 2007

P. Webster, Sigma Xi Sustained Research Award, 2016

P. Wine, Sigma Xi Undergraduate Research Advisor Award, 1991

P. Wine, Sigma Xi Best Paper Award, 1996

J. Wray, Sigma Xi Young Faculty, 2015

M. Zuluaga, Sigma Xi Best M.S. Thesis Award, 2010

EAS Awards

K. Cobb, Outstanding Undergraduate Research Mentor, 2010

J. Curry, Outstanding Interdisciplinary Activities, 2008

E. DiLorenzo, Junior Faculty Teaching Excellence, 2008

J. Glass, Judy Curry Award, 2016

G. Huey, Outstanding Teaching, 2008

G. Huey, Outstanding Achievement in Research Innovation, 2010

H. Kim, Best Paper Award, 2010

Z. Peng, Young Faculty Award, 2010

I. Sokolik, Outstanding Faculty Leadership for the Development of GRAs, 2008

I. Sokolik, Outstanding Ph.D. Thesis Advisor, 2010

M. Taillefert, Outstanding Undergraduate Research Mentor, 2008

M. Taillefert, Oustanding Faculty Leadership for the Development of Graduate Research Assistants, 2010

Y. Wang, Outstanding Achievement in Research Program Development, 2010

R. Weber, Outstanding Achievement in Research Program Development, 2008

R. Weber, Outstanding Faculty Research Author, 2010

P. Webster, Distinguished Professor, 2008

P. Wine, Sustained Research Award, 2010

Editorships

R. Black, Editorial Board, Journal of Climate

Y. Deng, Associate Editor, Journal of Climate

J. Lynch-Stieglitz, Associate Editor, Geochemistry, Geophysics, Geosystems

J. Lynch-Stieglitz, Editorial Board, Earth and Planetary Science Letters

J. Lynch-Stieglitz, Associate Editor, Paleoceanography

J. Lynch-Stieglitz, Editor, Earth and Planetary Science Letters

A. Nenes, Editor, Atmospheric Chemistry and Physics

A. Newman, Guest Editor Special Issue, J. Volcanology and Geothermal Research

Z. Peng, Editor in Chief of Seismological Research Letters, 2013

I. Sokolik, Invited Editor, Special issue on SAMUM in Tellus

I. Sokolik, Invited Editor, Special issue on NEESPI in J. Global and Environmental Change

M. Taillefert, Associate Editor, Geochemical Transactions

P. Wine, Senior Editor, Journal of Physical Chemistry

P. Wine, Editorial Board, Advances in Physical Chemistry (online journal)

Return to Top


Graduate Student Awards

 
2016: Jacob Buffo, NSF East Asia and Pacific Summer Institute (EAPSI) fellowships
 
2016: Amanda Cavazos, 2nd place best talk award, 3rd Annual Southeastern Biogeochemistry Symposium
 
2016: Emily Christ, 1st place PhD Student Paper Contest at the Cotton Agronomy and Physiology Conference
 
2016: Tiegan Hobbs, NSERC PGS-D award (like Canadian NSF) Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada: Post Graduate Doctoral fellowship
 
2016: Zefeng Li, Kurt Frankel Award
 
2016: Amelia Longo, Glen Cass Award
 
2016: Amelia Longo, Graduate Student Award in Environmental Chemistry from the American Chemical Society
 
2016: George McDonald, Kavli Summer Astrophysics Fellow (2016)
 
2016: Luju Ojha, Best Paper
 
2016: Samantha Waters, Best Talk, 2nd Annual Postdoctoral Research Symposium at GaTech
 
2016: Amy Williamson, NSF East Asia and Pacific Summer Institute (EAPSI) fellowships
 
2016: Yuzhong Zhang, Research Excellence
 
 
 
2015: Pamela Grothe, Third place and runner's up in the GT 3-minute thesis competion
 
2015: Pamela Grothe, American Association for University Woman - American Dissertation Finishing Fellowship
 
2015: Pamela Grothe, Provost Office's Grand Prize Poster Presentation at CRIDC conference at GT
 
2015: George McDonald, American Astronomical Society Hartmann Student Travel Grant (2015)
 
2015: Luju Ojha, NSF-Graduate Research Opportunities Worldwide (GROW) Fellowship
 
2015: Luju Ojha, Forbes 30under30
 
2015: Luju Ojha, Special Recognition by Arizona Govenor Douglas A. Ducey
 
2015: Luju Ojha, Urey Postdoc Fellowship Award
 
2015: Luju Ojha, Blaustein Postdoc Fellowship Award
 
2015: Luju Ojha, Honorary CUR Fellowship Award
 
2015: Chastity Aiken, Achievement Rewards for College Scientists (ARCS) Foundation Global Impact Award
 
2015: Chastity Aiken, Best Paper Award

2015: Keaton Belli, EPA STAR Graduate Fellowship
 
2015: Keaton Belli, Glen Cass Award
 
2015: Mary Benage, Kurt Frankel Award
 
2015: Ryan Cahalan, NSF GRFP
 
2015: Amanda Cavazos, Goizueta Foundation Fellowship 
 
2015: Amanda Cavazos, NSF GRFP
 
2015: Amanda Cavazos, President's Fellow
 
2015: Eryn Eitel, John Bradshaw Award
 
2015: Ting Fang, Best Student Poster Presentation at the 33th AAAR, 2014
 
2015: Haviland Forriester, NSF GRFP
 
2015: Hongyu Guo, GT EAS Graduate Student Symposium - best poster
 
2015: James Hite, NASA Fellowship
 
2015: Amelia Longo, GT EAS Graduate Student Symposium - best talk
 
2015: George McDonald, 2015 LPI Career Development Award
 
2015: George McDonald, 2015 National Defense Science and Engineering Graduate (NDSEG) Fellowship
 
2015: Luju Ojha, Research Excellence Award
 
2015: Jackie Valett, 2nd place best poster at 2015 Southeastern Biogeochemistry Symposium
 
2015: Shannon Valley, NSF GRFP
 
 
 
2014: Stacy Carolin, Best Paper
 
2014: Xiaofeng Meng, Research Excellence
 
2014: Jiumeng Liu, John Bradshaw Award
 
2014: Joe Estep, Kurt Frankel Award
 
2014: Yuley Cardona, Graduate Teaching Assistant Award
 
2014: Emily Saad, Glen Cass Award
 
2014: Castity Aiken, GT EAS Gradauate Symposium - Best Poster
 
2014: Keaton Belli, GT EAS Gradauate Symposium - Best Talk
 
 
 
2013: Jessica Moerman, Best Paper Award
 
2013: Jessica Moerman, Scholar Award from P.E.O Sisterhood
 
2013: Ricardo Morales, Research Excellence
 
2013: Kathleen Salome, John Bradshaw Award
 
2013: Ricardo Morales, Research Excellence
 
2013: Zachary Lifton, Kurt Frankel Award
 
2013: James Hite, Glen Cass Award
 
2013: Rondrotiana Barimalala, Faculty for the Future Program Award
 
2013: Lujendra Ojha, NSF Graduate Fellowship
 
2013: Mary Beth Wilhelm, NSF Graduate Fellowship
 
2013: Elizabeth Wiggins, NSF Graduate Fellowship
 
2013: Eleanor Middlemas, NSF Graduate Fellowship
 
2013: Ilias Foudalis, Student Competition of the 10th Comference on Artifitial Intelligence Applications to Environmental Science
 
 
 
2012: James Belanger, AGU Natural Hazards Focus Group Award for Graduate Research
 
2012: Chunquan Wu, Best Paper
 
2012: Lujia Feng, Research Excellence
 
2012: Stacy Carolin, John Bradshaw Award
 
2012: Babek Shafei, Research Excellence
 
2012: Chelsea Hopkins, Kurt Frankel Award
 
2012: Yuley Cardona, Graduate Teaching Assistant Award
 
2012: Terry Lathem, Glen Cass Award
 
2011: James Belanger, Ga Tech ARCS fellowship, Achievement Award for College Scientists Global Award
2011: Zhen Liu, Georgia Air & Waste ManagementAssociation Scholrship
2011: Terry Lathem, Best Student Poster Awards, American Meteorological Society
2011: Manuel Zuloaga, Best Student Poster Awards, American Meteorological Society
2011: Kevin Chao, Best Student Presentation Award, Seismological Society of America
2011: Stacy Carolin, NSF Graduate Fellowship
2011: Jack Lin, Best Student Poster Award, American Association for Aerosol Research
2011: James Belanger, Glen Cass Award
2011: Jeff Hoeft, John Bradshaw Award
2011: Hunter Clasen, Quarter Century Award
2011: Morris Jones, Best Paper
2011: Julia Diaz, Research Excellence
2011: Chris Johnson, Rutt Bridges Award
2011: Lindsey Morgan, Rutt Bridges Award
2011: Jeffrey Shook, Rutt Bridges Award
2011: S. Karolin, NSF Graduate Fellowship
2011: A. Suzuki-Parker, Springer Theses Prize
2011: T. Lathem, Best Student Poster Award, American Meteorological Society
2011: M. Zuluaga, Best Student Poster Award, American Meteorological Society
2011: K. Chao, Best Student Presentation Award, Seismological Society of America

 

2010: Alisa Holley-Young: Scholar Award, Achievement Rewards for College Scientists

2010: James Belanger, National Champion, WxChallenge Collegiate Weather Forecasting Competition

2010: Matthew Widlansky, AMS Climate Conference, 2nd Place Poster

2010: Terry Latham, AMS Atmospheric Chemistry Conference Best Student Oral Presentation

2010: Arsineh Hecobian, AMS Atmospheric Chemistry Conference Best Student Oral Presentation

2010: James Belanger, AMS Applied Climatology Conference Best Student Presentation

2010: Julia Diaz, Philanthropic Education Organization Scholar Award

2010: Mary Benage, DOE Computational Science Graduate Fellowship

2010: Hussein Sayani, NSF Graduate Research Fellowship

2010: Kathleen Salome, NSF Graduate Research Fellowship

2010: Jessica Moerman, NSF Graduate Research Fellowship

2010: Mary Benage, NSF Graduate Research Fellowship

2010: Xiaolu Zhang, Glen Cass Award

2010: Intan Nurhati, John Bradshaw Award

2010: Peng Zhao, Research Excellence Award

2010: Mengni Zhang, Best Paper Award

2010: Deidre Meiggs, Teaching Assistant Award

 

2009: Chun Zhao, Glen Cass Award

2009: Terry Lathem, John Bradshaw Award

2009: Vincent Combes, Research Excellence Award

2009: Julia Diaz, Best Paper Award

2009: Richard Moore, Best Morning Presentation, Graduate Student Symposium

2009: Lina Ceballos, Best Afternoon Presentation Award, Graduate Student Symposium

2009: Vincent Combes, Best Poster Award, Graduate Student Symposium

 

2008: Zhijun Zhao, Glen Cass Award

2008: Jordon Beckler, John Bradshaw Award

2008: Qing Yang, Research Excellence Award

2008: Jud Partin, Best Paper Award

2008: Jason Furtado, Chair's Service Award

2008: Kate Craft, Best Morning Presentation Award, Graduate Student Symposium

2008: Deidre Meiggs, Best Afternoon Presentation Award, Graduate Student Symposium

2008: Lujia Feng, Best Poster Award, Graduate Student Symposium

 

2007: Yunsoo Choi, Glen Cass Awrd

2007: Anton Darmenov, Research Excellence Award

2007: Angela Fritz, Teaching Assistant Award

2007: Saewung Kim, John Bradshaw Award

2007: Jean-Francois Koprivnjak, Best Paper Award

2007: Jud Partin, Best Morning Presentation Award, Graduate Student Symposium

2007: Yan Zhang, Best Poster Award, Graduate Student Symposium

2007: Kathleen Salome, Educational Partnership Award

2007: Jason Furtado, WxChallenge Collegiate Weather Forecasting Competition

 

2006: Paula Agudelo, Peter B. Wagner Memorial Award for Women in Atmospheric Science, Desert Research Institute

2006: Stephanie Chow, Poster (runnerup), Gordon Research Conference

2006: Richard Peltier, John Bradshaw Award

2006: Sara Lance, Glen Cass Award

2006: Poulomi Sannigrahi: Research Excellence Award

2006: Carlos Hoyos, Paula Agudelo, Best Paper Award

2006: Arsineh Hecobian, Teaching Assistant Award

2006: Stephanie Chow, Abhijit Ghosh, Jennifer Newton, Best Presentations Award, Graduate Student Symposium

2006: Anton Darmenov, Best Poster Award, Graduate Student Symposium

 

2005: Kremena Darmenova, Jonathan Wright and Lei Zhu, Best Presentation Award, Graduate Student Symposium

2005: Yan Huang, Glen Cass Award

2005: Carlos Hoyos and Thomas Hopson, Best Oral Presentation, International Conference on Monsoons

2005: Jason Ritchie, Research Excellence Award

2005: Steven Sjostedt, John Bradshaw Award

2005: Amy Sullivan, Best Paper Award

 

2004: Beth Carey, John Bradshaw Award

2004: Sara Lance, NCAR Advanced Study Program Fellowship

2004: Wenhong Li, Research Excellence Award

2004: Yilin Ma, Glen Cass Award

2004: Nicholas Meskhidze, Best Paper Award

 

2003: Ping Jing, Research Excellence Award

2003: Daniel Cohan, Best Paper Award

2003: Qing Liu, Senior Dean's Fellowship Award

2003: Cynthia Vance-Harris, NSF Graduate Research Fellowship

 

2002: Gregory Schultz, Research Excellence Award

2002: Darlene Slusher, Best Paper Award

 

2001: Jinlong Li, Research Excellence Award

2001: Suvasis Dixit, Best Paper Award

 

2000: John Nowak, John Bradshaw Award

2000: Hongbin Yu, Research Excellence Award

2000: Shawn Urbanski, Best Paper Award

 

1999: Henry (Hui) Teng, Research Excellence Award

1999: Henry (Hui) Teng, Best Paper Award

 

1998: Gil Grodzinsky, Research Excellence Award

1998: Kimberly Hunter, Best Paper Award

 

1997: Jose Villarin, Research Excellence Award

1997: Jeffrey Martin, Best Paper Award

 

1996: Jian Li, Research Excellence Award

1996: James Crawford, Best Paper Award

Return to Top


Undergraduate Student Awards

 
2016: Bruno Rodriguez, WxChallenge Junior/Senior Top Forecaster for Durango, CO
2016: Riannon Colton, Rutt Bridges Award
2016: Luis Cortes, Rutt Bridges Award
2016: Melat Hagos, Rutt Bridges Award
2016: Namrata Kolla, Quarter Century Award
2016: Sarah Schulte, WxChallenge Overall Category and Junior/Senior Top Forecaster for Long Island, NY
2016: Katie Tokos, Rutt Bridges Award
 
2015: Nicholas Hitt, Rutt Bridges Award
2015: Lauren Merritt, Quarter Century Award
2015: Shelby Miller, Rutt Bridges Award
2015: Chloe Stanton, Rutt Bridges Award
 
2014: Ryan Birmingham, Rutt Bridges Award
2014: Janessa Rowland, Rutt Bridges Award
2014: Zachery Hetherington, Rutt Bridges Award
2014: Daniel Neilsen, Quarter Century Award
2014: Andrew Gase, COS Undergraduate Research Award
 
2013: Elizabeth Wiggins, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award
2013: Jonathan Edwards-Opperman, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award
2013: Andrew Gase, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award
 
2012: Christopher Johnson, Quarter Century Award
2012: Elizabeth Wiggins, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Award
 
2011: Chris Johnson, Society of Exploration Geophysics Scholarship
 
2010: Sara Jupin, Metro Atlanta AMS/NWA Student of the Year
2010: Keaton Belli, Quarter Century Award
2010: Christine Gammans, Kathleen Warrell, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award
 
2009: Anthony Cummings, Quarter Century Award
2009: Jacquelyn Bracco, Heather Crespo, and Colin Dean, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award
2009: Hussein Sayani, College of Sciences Outstanding Undergraduate Research Award
2009: Daniel Ross, Atlanta Chapter American Meteorological Society/National Weather Association Student of the Year
 
2008: Kathleen Salome and Patrick Wilson, Quarter Century Award
2008: Stacy Carolin, Gene Henry, Hussein Sayani, and Daniel Tkacik, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award
2008: Thomas Christian, Morris K. Udall Scholar
 
2007: James Belanger, Quarter Century Award
2007: Anthony Cummings, S. Rutt Bridges Research Initiative Award
2007: Alison Graab, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award
2007: James Belanger, WxChallenge Collegiate Weather Forecasting Competition
 
2006: Terry Lathem, Quarter Century Award
2006: Grant Farmer, Sean Ryan and Jennifer Williams, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award
2006: James Belanger, Atlanta Chapter American Meteorological Society/National Weather Association Student of the Year
 
2005: Steven Dinapoli, Jeffrey Nelson and Matthew Widlansky, STORM Spring Forecasting Competition
2005: James Elsenbeck and Matthew Widlansky, Quarter Century Award
2005: Grant Farmer, Sean Ryan, Kathleen Salome and Melanie Snow, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award
2005: Chrissy Warrilow, Student of the Year Award from the Atlanta chapter of the American Meteorological Society
 
2004: Jimmy Elsenbeck and Hunter Oates, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award
2004: David D'Onofrio and Andrea Thompsom, Quarter Century Award
2004: David D'Onofrio, Howard Hanks Scholarship in Meteorology from the American Meteorological Society
 
2003: Farhan Akhtar, Gwendolyn Bristow and Kelly Huard, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award
2003: Gwendolyn Bristow, Quarter Century Award
2003: Gwendolyn Bristow, Sigma Xi Undergraduate Research Award
2003: Nate Watson, Harry S. Truman Scholarship
 
2002: Tim Atkins, David D'Onofrio and Josh West, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award
2002: Susan Keller, Quarter Century Award
 
2001: Patrick Fulton, Liza Johnson, Susan Keller and Steve Scharf, S. Rutt Bridges Undergraduate Research Initiative Award
2001: Bryan Henry, Quarter Century Award
 
2000: bridget Boyd and Brian Robinson, Quarter Century Award
 
1999: Donnah Wilson, Quarter Century Award
 
1998: Gregory Schultz, Quarter Century Award
 
1997: Tracy Clymer, Quarter Century Award
 
1996: Elizabeth Scheehle, Quarter Century Award

Return to Top


Georgia Tech Teaching & Service Awards

 

E. Di Lorenzo, Junior Faculty Teaching Excellence, 2007

E. Di Lorenzo, Class of 1964 Teaching Award, 2012

D. Hartley, GT1000 Instructor of the Year, 2014

D. Hartley, G.Wayne Clough Friend of the Student Award, 2015

C. Huber, 2015 Class of 1940 Course Survey Teaching Effectiveness Award, 2015

E. Ingall, CETL Faculty Award for Academic Outreach, 2015

A. Newman, Judith Curry Award, 2015

V. Toma, GT1000 Instructor of the Year, 2014

 

 

Return to Top